Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości
Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Recykling akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby gospodarki o obiegu zamkniętym

Recykling akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby gospodarki o obiegu zamkniętym

#zamknięty obieg pierwiastków #recykling #akumulatory litowo-jonowe

Naukowy projekt zespołowy pod kierownictwem Karoliny Charzewskiej ma na celu wskazanie bardziej ekonomicznej oraz zgodnej z zasadami zielonej chemii (Green Chemistry, GCh) oraz gospodarki o obiegu zamkniętym (Circular Economy, CE) procedury przetwarzania zużytych baterii litowych oraz wydzielenie z odpadu cennych pierwiastków w postaci nadającej się do powtórnego użycia.

Dzięki grantowi Talent Management POB Anthropocene zespół planuje zbudowanie stanowiska do bezpiecznego rozładowania, demontażu i rozdrabniania akumulatorów, udoskonalenie procedury hydrometalurgicznego odzysku pierwiastków oraz próba oddzielania i przekształcania substancji zawierających Co, Ni i Li do postaci wartościowego surowca, a także minimalizacji ilości odpadów procesowych i ich zagospodarowanie.

Te badania pomogą zmniejszyć eksploatację naturalnych zasobów pierwiastków niezbędnych do produkcji urządzeń magazynujących energię oraz prezentują chęć domknięcia cyklu obiegu pierwiastków ograniczając ich straty. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii (OZE) będzie wiązało się z zapotrzebowaniem na akumulatory zdolne do przechowywania znacznych ilości energii. Efekty projektów naukowych w tej tematyce nie ograniczają swego wpływu do sfery badawczej, ale mają realne skutki ekonomiczne, polityczne i społeczne: niezależność od dostaw surowców z odległych obszarów czy ograniczenie łamania praw człowieka w przypadku pierwiastków konfliktowych.

W dalszych naukowych planach związanych z realizowanym projektem jest opracowanie korzystnej dla środowiska technologii recyklingu ogniw litowo-jonowych nadającej się do komercjalizacji oraz zwiększenie świadomości społecznej w tematyce optymalnej strategii recyklingu baterii i racjonalnego wykorzystania surowców.

Grant Talent Management pozwala na współpracę z badaczami z innych dziedzin i dyscyplin naukowych (inżynieria chemiczna, materiałoznawstwo, analityka, zarządzanie), zaangażowanie w realizację projektu studentów UJ oraz innych uczelni z Polski (AGH) i zza granicy pozwoli na rozwój kompetencji odnośnie pracy w grupie międzynarodowej. Wpłynie on na wzmocnienie nie tylko umiejętności związanych z prowadzeniem badań naukowych ale również szeregu kompetencji miękkich. Istotnym aspektem projektu jest również zaplanowana aktywność popularyzatorska oraz naukowa w postaci publikacji przybliżających problem recyklingu zużytych akumulatorów oraz wyniki badań.

Polecamy również
Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Muszle małży jako biogeoarchiwa stanu środowiska

POB Anthropocene - Talent Management

Przemoc domowa wobec kobiet w czasie pandemii

Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Wpływ wycinki lasów tropikalnych i głębokości zalegania skały macierzystej na bioróżnorodność i występowanie owadów z rzędu Phasmatodea z terenu prowincji Sabah (Borneo, Malezja).

Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Zapis kopalny dróg w osadach wydm śródlądowych