Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości
Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozwój platform współpracy w Unii Europejskiej z perspektywy celów zrównoważonego rozwoju

Rozwój platform współpracy w Unii Europejskiej z perspektywy celów zrównoważonego rozwoju

#Unia Europejska #platformy współpracy #sharing economy

Celem naukowym indywidualnego naukowego studenckiego projektu grantowego Anny Moskal jest wypracowanie optymalnych rozwiązań prawnych dla nowego, dynamicznie rozwijającego się obszaru działalności gospodarczej jakim jest gospodarka dzielenia się, a w szczególności wypracowanie modelów regulacji prawnych platform cyfrowych w Unii Europejskiej, które pozwolą zaadoptować nowe modele biznesowe gospodarki przyszłości do celów zrównoważonego rozwoju.

Dzięki grantowi Talent Management POB Anthropocene badaczka będzie mogła zbadać kwestie, które nie zostały jak dotąd poddane analizie w polskiej nauce. W zagranicznych opracowaniach zaś nie podjęto dotychczas tak holistycznego spojrzenia na badany problem w Unii Europejskiej. Ponadto dzięki grantowi Talent Management autorka chce przyczynić się do pogłębienia świadomości ekologicznej konsumentów-użytkowników platform (strona internetowa) oraz twórczo odpowiadać na wyzwania gospodarcze, prawne i społeczne, jakie się wiążą z funkcjonowaniem i niepewnym statusem prawnym platform współpracy. Grant w zakresie technicznym pozwoli na transfer wiedzy o platformach współpracy do europejskiej gospodarki dzielenia się, a w zakresie społecznym na kreowanie racjonalnych postaw prawodawców, którzy z jednej strony muszą zapewnić efektywność działania platformom cyfrowym, a z drugiej - uwzględniać cele zrównoważonego rozwoju.

Grant Talent Management POB Anthropocene umożliwi konsultacje wyników częściowych badań ze specjalistami reprezentującymi różne dyscypliny naukowe, kwerendy badawcze w renomowanych instytucjach oraz publikację monografii i artykułu naukowego, a także udział w międzynarodowych konferencjach naukowych.

Badania pomogą ocenić, jaki wpływ na środowisko mają platformy współpracy w Unii Europejskiej oraz ustalić, jak mogą się one przyczynić do tworzenia zrównoważonej gospodarki europejskiej zgodnej z Agendą ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju. Pomogą zdefiniować pojęcia platform współpracy i gospodarki dzielenia się, które występują pod wieloma zwrotami. Badanie pozwolą także dokonać analizy zgłaszanych problemów gospodarczo-społecznych na tle nieuregulowanej lub nieprawidłowo uregulowanej działalności platform współpracy (np. problemu nieuczciwej konkurencji i licencji w przypadku taksówkarzy i Ubera; kwestii odpowiedzialności i rękojmi w przypadku wynajmujących przedmioty na Rently; problemu wyparcia z rynku najmu najemców krótkoterminowych przez Airbnb). Ponadto pozwolą zbadać wypracowane rozwiązania krajowe przyjęte w niektórych państwach członkowskich UE.

W dalszym planie Anna Moskal zamierza opublikować wyniki końcowych badań w formie monografii oraz przedstawić częściowe wyniki badań szerszej publiczności na konferencjach naukowych. Wyniki prac będą zawierać konkretne i realne postulaty oraz propozycje legislacyjne dla unijnego i polskiego prawodawcy, które mogą zostać uwzględnione w pracach legislacyjnych nad gospodarką dzielenia się. Udostępnianie przystępnych dla przeciętnego użytkownika postów poświęconych tematyce platform współpracy i zrównoważonego rozwoju na stworzonej w ramach grantu stronie internetowej przyczyni się do popularyzacji badanych zagadnień oraz podnoszenia świadomości społeczeństwa.

Polecamy również
Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Muszle małży jako biogeoarchiwa stanu środowiska

POB Anthropocene - Talent Management

Przemoc domowa wobec kobiet w czasie pandemii

Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Wpływ wycinki lasów tropikalnych i głębokości zalegania skały macierzystej na bioróżnorodność i występowanie owadów z rzędu Phasmatodea z terenu prowincji Sabah (Borneo, Malezja).

Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Recykling akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby gospodarki o obiegu zamkniętym