Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości
Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Strategic Infrastructure - Laboratorium Hydrologiczno-Chemiczne

Strategic Infrastructure - Laboratorium Hydrologiczno-Chemiczne

W ramach działania “Strategiczna infrastruktura #1” realizowanego przez POB Anthropocene sfinansowano zakup wysokiej klasy nowoczesnych analizatorów do badania parametrów chemicznych wody oraz zawiesiny i osadów rzecznych.

Zakup jest współfinansowany przez Wydział Geografii i Geologii.

Pozyskany obecnie sprzęt wzbogacił Laboratorium Hydrologiczno-Chemiczne działające w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Geografii i Geologii i pozwala badać zmiany jakości środowiska wodnego w nowych wymiarach.

Zakupione analizatory:

Aparat Vario TOC Cube (TOC/TIC/TC+TN)

Analizator węgla organicznego (TOC/NPOC), nieorganicznego (TIC), całkowitego (TC) w wodach powierzchniowych, ściekach, wodach gruntowych, infiltracyjnych oraz w pozostałych mediach dzięki wysokotemperaturowemu (800 °C) utlenianiu w strumieniu tlenu. Analizator umożliwia także jednoczesne oznaczanie azotu całkowitego z tej samej próbki wody za pomocą detektora chemiluminescencyjnego CLD do oznaczania azotu całkowitego w zakresie 0,01–200 ppm N.

 

Aparat Soli TOC Cube (TOC (AOC+ROC)/TIC/TC+TN)

Analizator umożliwia oznaczanie wszystkich frakcji węgla i azotu całkowitego w osadach koryt rzecznych i zawiesinie a także w próbkach stałych np. gleby, w jednym cyklu analizy z jednej naważki. Analizator za pomocą detektora NIR oznacza w różnych temperaturach w jednym cyklu 3 różne formy węgla w zakresie pomiarowym od 0,001 do 100%: AOC+ROC=TOC (jako suma) oraz TIC (TC suma wszystkich). Alternatywnie może oznaczać TOC według klasycznej metody spalania w stałej temperaturze po uprzednim zakwaszaniu i suszeniu próbki. Za pomocą detektora elektrochemicznego ECD oznaczany jest jednocześnie azot całkowity.

 

Modułowy analizator – Flow Injection Analysis (FIA) MLE NEXUS

Analizator przepływowy pozwalający na zautomatyzowane analizy próbek wód, ścieków, ekstraktów glebowych, roślinnych zgodnie z normami ISO. Działa w oparciu o technikę wstrzykowo-przepływową oznaczając między innymi: azot i fosfor całkowity, ortofosforany, azotyny, azotany, krzemiany i żelazo w próbkach ciekłych.

 


Laboratorium Hydrologiczno-Chemiczne IGiGP WGiG, kierowane przez prof. dr hab. Mirosława Żelaznego, prowadzi badania wód różnej genezy (opadowych, powierzchniowych i podziemnych) oraz zawiesin i osadów rzecznych.

Badania obejmują rozpatrywanie zmian parametrów wody w różnych skalach czasowo-przestrzennych, np. skala zlewni, począwszy od zlewni reperowych o powierzchniach <1 km2, do zlewni obejmujących dziesiątki km2 w ciągu wielu lat, sezonu (półrocza, pory roku, miesiące), doby oraz w falach wezbraniowych lub dobach bezopadowych. Analizy cech fizyczno-chemicznych i stężeń jonów umożliwiają:

  • identyfikację czynników i procesów determinujących zróżnicowanie przestrzenne i zmienność czasową cech fizycznych i chemicznych wód,
  • oceny roli antropopresji w przekształcaniu jakości wód i tym samym ograniczaniu zasobów wód,
  • określenie wpływu zjawisk katastrofalnych na cechy fizyczne i skład chemiczne wód.