Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości
Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozwiązanie jest blisko: zeolit w przyjaznej środowisku technologii utylizacji plastikowych odpadów.

Rozwiązanie jest blisko: zeolit w przyjaznej środowisku technologii utylizacji plastikowych odpadów.

#zeolity #spektroskopia IR w modzie in-situ i operando #transformacja tworzyw sztucznych

Najważniejszym celem indywidualnego naukowego projektu doktoranckiego Kamili Pyry jest zwiększenie potencjału zeolitów jako katalizatorów procesów transformacji tworzyw sztucznych. Projekt ma w swym założeniu stanowić remedium na stale powiększający się problem zagospodarowania plastikowymi odpadami, wraz z wytworzeniem paliw i produktów ważnych dla przemysłu petrochemicznego. Cel projektu w istotnym stopniu opiera się na poszukiwaniu i opracowywaniu nowych materiałów zeolitowych. Działania katalityczne zapewnią nie tylko oszczędność energii w samej utylizacji polimerów, ale otrzymane produkty same będą źródłem energii.

Talent Management POB Anthropocene umożliwi badaczce opracowanie katalizatora o zoptymalizowanych właściwościach (aktywność, selektywność, żywotność). Są one dedykowane do krakingu katalitycznego tworzyw sztucznych z wytworzeniem wartościowych produktów. Powstałe prekursory lub komponenty paliwa oraz związki chemiczne stanowiące substraty dalszych procesów przemysłowych będą zapewniać zaspokojenie zapotrzebowania rynku paliw i przemysłu petrochemicznego.  

Dzięki grantowi Talent Management POB Anthropocene ukierunkowanemu na otrzymanie katalizatora cechującego się wysoką aktywnością badaczka będzie mogła znacząco obniżyć temperaturę prowadzenia reakcji, co przełoży się na realne zmniejszenie zapotrzebowania na energię pochodzącą z zewnętrznego źródła. Należy także zaznaczyć, iż przekształcenie bezwartościowych, a zarazem wysoce problematycznych plastikowych odpadów w selektywne produkty o wysokiej wartości przemysłowej jest pozytywnym aspektem nie tylko ekonomicznym, ale także środowiskowym. Ponadto realizowany grant Talent Management POB Anthropocene zakłada opracowanie materiału cechującego się jak najdłuższym czasem pracy przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu kosztów jego regeneracji.

Prowadzone badania pomogą opracować bezodpadową, ekonomiczną i przyjazną dla środowiska technologię. Ma to na celu rozwiązanie problemów związanych z utylizacją tworzyw sztucznych. Zeolity od dawna określane są jako przyjazne środowisku katalizatory. Wykorzystanie ich katalitycznego potencjału wpisze się w nurt badawczy związany ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal) poprzez bardziej efektywne wykorzystanie plastikowych odpadów poprzez przejście na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Badania prowadzone w ramach grantu Talent Management POB Anthropocene wspierają rozwój naukowy badaczki oferując uzyskanie nietuzinkowej wiedzy na temat mechanizmu reakcji przemian tworzyw sztucznych i opracowaniu innowacyjnych rozwiązań dotyczących syntezy wysoce aktywnego/selektywnego/żywotnego katalizatora. W dodatku, wyniki uzyskane z przeprowadzonych eksperymentów będą stanowiły unikatowy wkład do przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Ponadto grant Talent Management umożliwi zaprezentowanie rezultatów badań na krajowych i międzynarodowych konferencjach, a także opublikowane artykułu w międzynarodowych wysoko punktowanych czasopismach.

Polecamy również
Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Muszle małży jako biogeoarchiwa stanu środowiska

POB Anthropocene - Talent Management

Przemoc domowa wobec kobiet w czasie pandemii

Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Wpływ wycinki lasów tropikalnych i głębokości zalegania skały macierzystej na bioróżnorodność i występowanie owadów z rzędu Phasmatodea z terenu prowincji Sabah (Borneo, Malezja).

Wizytówki projektów Talent Management edycja pierwsza

Recykling akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby gospodarki o obiegu zamkniętym